תזונה בריאה לתינוקות ולילדים

רמת המודעות בנושא אוכל בריא עולה עם השנים אולי לא באותו קנה מידה כמו עליית תופעת ההשמנה בעולם המערבי אך שני המשתנים נמצאים בעלייה מתמדת ואולי השמנה יוצרת עלייה במודעות או שאוכל בריא הפך לנקודת מפנה בקרב עולם האוכל הפופולארי כיום. אנו כמבוגרים מבינים קצת יותר כיום בסוגי האוכל השונים ומשמעותם לגופנו, אולי אנו לא נכנסים לפרטי פרטים אך שמענו כבר אודות אומגה 3, חשיבות צריכת ברזל, B12 , פחמימות מורכבות, ירקות וכו'.
אנו לא ממש רצים לממש את הידע שלנו כי לשנות על פי ההבנה זה ממש שינוי בתפיסה או יותר נכון החלטה. החלטה מוצקה, איתנה של אין להכניס אוכל מוכן קנוי מעובד וקפוא, אוכל מטוגן, אוכל ממותק, חטיפים, משקאות ממותקים אפילו תחת הכותרת משקה טבעי מאה אחוז וכו', אל תוך ביתנו.
מי מכם החליט החלטה כזו? אינכם יכולים להחליט כך ברגע כי הרי זהו שינוי ממשי בתפיסת חייכם את עצמכם ואת בני משפחתכם, וגם את הסביבה המשפחתית הקרובה כי להחליט החלטה כזו משמעה שכל בני הבית לוקחים בה חלק פעיל. אין חריגים פה. גם כשמבקרים אצל בני משפחה צריכים להחליט מה הגבולות ועד כמה אנו ממשיכים לדבוק בהחלטתנו.
ילדים, החל מגילאים של תינוקות ופעוטות סובלים מתזונה לקויה. כואב לומר משפט שכזה , הרי יתרעמו מיד האימהות שמקדישות את כל מרצן וזמנן להכנת מרק טחון, קניית המעדנים הנכונים, קניית מעדני פירות בפארמים השונים שמובטח כי יש בהם ויטמין C והם הכרחיים להתפתחות התינוק שלהם. יתרעמו אימהות שקונות רק שניצלים מן הצומח בסופרמרקט תחת הכותרת אוכל בריא, אך לא יחשבו כמה אומגה 6 ילדם מקבל עקב צריכה מוגברת לגמרי של עולם השומנים במקום להשקיע בצריכת אומגה 3 ולשמור על יחס נכון בתפריט התזונה לילד.
אמהות בטוחות שחדלו לקנות חטיפים מזיקים וחושבות שהן קונות חטיף בריא על בסיס בוטנים ותירס בזמן שחלקו מכיל שומן מוקשה או שומן טרנס או עוד שומנים מהצומח שמוסיפים לתזונת השומנים לתינוקות ולפעוטות ולילדים.
איזה סוגי בשר לקנות והאם לתת לילד מגיל קטן? אילו סוגי דגנים? האם לחדול לקנות חטיפים כגון חטיפי בוטנים, צ'יפס וכו'? האם להימנע כליל מלגשת לסניפי ההמבורגרים אפילו שיום אחד נתקענו בחוץ בלי אוכל והילד מבקש להיכנס לרשת ההמבורגר הקרובה ולבלוס את הקציצה המעוכה המעובדת ממבחר שומנים, עור חתיכות שיירי רקמות ושומנים ושרירים ומה לא. כמובן לצד הקציצה יוגש צ'יפס מטוגן עתיר שומנים ואומגה 6 בשמן שטוגן כה רבות למול עיניכם הרואות, הרי הכינו לילדכם מנה מטוגנת בסיר המכיל שמן רותח שחומצן רבות עד כי לא נשאר בו ערך תזונתי להיפך, הוא כבר הופך למזיק, בו טוגנו כל המנות של מי שיושב בסניף ההמבורגרים שאתם רואים ברגע נתון, וגם לפני שהגעתם וגם אחרי שתעזבו.
תזונה לילדים, לתינוקות ולפעוטות אינה משחק ילדים, כי תזונה זו קובעת את רמות התחלואה חוץ מתופעות גנטיות הקיימות במשפחה, שצר לנו שאנו מורישים אותן, אך האם כואב לנו שנתון כמו אוכל שאנו יכולים לשנות איננו עושים דבר לגביו? האם זה צודק למנוע מילדנו לקבל את המזון הבריא, לו נזקק הילד להתפתחות תקינה?
ילדכם תלוי אך ורק בכם! אם חשבתם שהוא מושפע מחבריו לספסל הלימודים או מהשכנים איתם הוא משחק אחר הצהריים, הוא לא! מאחר ואתם חינכתם אותו למזון שהוא מקבל מגיל מאוד קטן עוד הרבה לפני שהוא הכיר חברים למשחק. עוד הרבה לפני שהתינוק שלכם הפך לילד שמושפע מהסביבה החיצונית ודורש עוגה כל יום, ממתקים, מיצים ממותקים ועוד. אתם אפשרתם לילדכם לקבל מכל הבא ליד והיום אתם מבינים שמה שילדכם צורך בתזונתו יכול לסכן אותו בגילאים מבוגרים יותר או לפגום בהתפתחות תקינה של הגוף, לגרום להשמנה, או בעיות סוכרים ולחץ דם, תופעות שלא היו נפוצות בעבר הלא רחוק בקרב ילדים והנה הם נחלת העולם המערבי כיום. למה שילדכם לא ייהנה מבריאות טובה ומאוכל טוב ואיכותי?
אוכל בריא זו לא הפלצה של שוחרי בריאות או אוכל אורגאני, ממש לא! אוכל בריא הוא אותו אוכל שאמהות בעבר רק לפני מספר עשורים נהגו להזין את ילדיהם בכל העדות והמסורות והעמים בעולם.
אוכל שנאכל במטבח הסיני, התאילנדי, היפני, הודי, המטבח היהודי על כל עדותיו, האמריקאי, האירופאי – אוכל שבעשורים קודמים לא היה אותו מזון מתועש שהאדם המודרני יצר כגורם תחלואה במו ידיו.
אינכם מתבקשים לגשת לסניפי הסופרמרקטים ולקנות רק מזון בריא, כלל וכלל לא. אתם כן נדרשים לקנות הרבה קטניות מכל מבחר הסוגים ולגוון את אופן בישולם במטבח. אתם מתבקשים לתת מנת פרי אחת ביום או שתיים ולא מעבר לזה ברמה של צריכת מתוקים, אולי גם כוס לפתן שהכנתם בבית, אולי פרוסת עוגה או עוגייה מקמח מלא ומעט סוכר שבוודאי לא תזיק, עמוסה אפילו בפירות העונה ותערב לטעמם של הקטנטנים. אתם מתבקשים לא לקנות אוכל קפוא או מוכן או בשרים מעובדים, מוזרקים וקפואים לילדכם ובטח שלא לכם.
קנו בשר טרי שאתם יודעים מה מקורותיו. העדיפו לגוון את התזונה היומית לא רק למוצרי בשר אלא לצריכת ברזל גם מירקות, דגנים וקטניות. בשלו מבחר תבשילים מסגנונות אוכל שונים, גוונו את האוכל שלכם, הכינו מוקפצים של חזה עוף על רקע אטריות ביצים עם ירקות, הכינו מרקים עשירים בכל טוב מירק השדה, תבלו בעשבי תבלין טריים וירוקים, העשירו כך את מזונם של ילדכם בברזל וסידן מהטבע. העניקו טעם נפלא למאכלים עם שמן זית וטגנו מעט מאוד. הכינו אוכל שהיה מיועד להיות מטוגן כאפוי, נסו ותיווכחו שהוא יוצא טעים. הכול נמצא בראש שלכם, אותה חשיבה לא נכונה של מה טעים ומה לא, איך תדעו אם לא ניסיתם?
לביבות לטקס פריכות יוצאות נפלא בתנור גם על פני נייר אפייה מרוח במעט שמן ומקומח ואינן נדבקות וטעמן נפלא גם בתבניות מאפינס מסיליקון או תבניות מאפינס רגילות משוכות בחמאה ומקומחות.
הכינו פשטידות, לביבות, פאי בשרי עטור תפוחי אדמה, קציצות מגוונות לילדים שמכילות מעט בשר רזה וגם דגן כמו בורגול, סולת, קוואקר ועוד. הכינו את הקציצות ברטבים עסיסיים וטעמן ייצא משובח, הגישו על מצע אורז, או פתיתים, או אטריות או כל מה שהילד מעדיף. הכינו המבורגר תוצרת בית, זה יוצא טעים ונפלא ואין קל ומהיר יותר מאשר להכין המבורגר ביתי. גם נקניק תוצרת בית אינו מלאכה קשה וטעמו נשאר טעים ומתאים למספר כריכים לשלושה ארבעה ימים למשך השבוע.
אל תקנו חומרים משמרים, מיונז עם חומר משמר, רטבים בעלי תוספות מלאכותיות, מעדנים ממותקים, משקאות פרי או מים בטעמים, אל תקנו קציצות מוכנות, חטיפים מלוחים, קרקרים על בסיס שומנים ושמנים מהצומח, עוגות מוכנות חלילה לכם מלהכניס הביתה, וגם אל תקנו לחמים פרוסים או לחם בעל תוספים של חומר משמר, העדיפו לחם ללא משמרים או חצי פיתה ככריך לבית הספר ממולא בממרח שהכנתם תוצרת בית ונקניק ביתי. הכינו עוגה תוצרת בית בצורות מעוטרות בתבניות מאפינס קטנטנות, עטרו בפירות או בקונפיטורות תוצרת ביתית שהינן קלות להכנה ונשמרות למספר חודשים ותכולת הסוכר בהן נמוכה. מה שמשמר אותן הוא הפקטין המצוי בקליפת פרי ההדר ואפילו תוספת של חצי לימון סחוט תעשיר את טעם הקונפיטורה.
החליטו החלטה חשובה לגבי הבריאות שלכם ולגבי בריאות ילדכם ואנו נפצח בסדרת כתבות והנחיות באתר במדור שנייחד עבור עולם הילדים בנושא אוכל. אנא מכם, החלטה זו היא חשובה לא פחות מההחלטה באיזו שכונת מגורים אתם מתעתדים להתגורר, איזה חינוך תבחרו עבור ילדכם, איזה עבודה תעבדו וכו'. תזונה בריאה עבור ילדיכם חשובה לא פחות אלא יותר ואפילו בדרגת עדיפות ראשונה וגבוהה.
אין בדרך זו שינוי ברמת התקציב הכלכלי שלכם עבור אוכל, מאחר ואת המזון הבריא אתם מכינים בבית מחומרים בסיסיים ביותר המצויים בכל מקום ובכל מחיר, גם בשווקים השונים ולא רק במרכול. אינכם נדרשים ללכת לחנויות מיוחדות המוכרות אוכל בריא במחירים מרקיעי שחקים שנותנים רושם מוטעה של מזון לעשירים בלבד. האמת היא שההיפך הגמור הוא הנכון, אוכל בריא הוא האוכל הכי "עני" ברמת המחיר שמוקצב לו. כל משפחה מסורתית מכל רחבי העולם נוהגת לאכול אוכל בסיסי מידי יום גם בחברות הכי מחוסרות במשאבים. אנשים בכל העולם וגם ילדים ניזונים מאורז, תירס, שעועית, דגנים, בלי צורך בכלל במוצרי חלב עתירי שומן כמו גבינות צהובות וכדומה.
את נושא החלב אנו נפתח בכתבות הבאות. ההמלצה היא לא לתת מוצרי חלב מעבר למוצרים בסיסיים ביותר כמו חלב דל שומן שרמת הקזאין בו נמוכה, כלומר חלב 1% שומן, אפילו שילדכם יכול לקבל תוספת כפית חמאה מידי פעם אם הוא פעוט או תינוק מגיל שנה עד שלוש כאשר השומן חיוני מאוד להתפתחות המוח וכשאין חשש להשמנה, אך חלב דל שומן יהיה פחות דבק במעיים של הפעוט לעומת חלב שמן. גבינה לבנה היא קלה לעיכול ולכן היא עדיפה אפילו על שתיית חלב, המעיטו בצריכת שתיית חלב לכוס אחת ליום, ותנו לתינוק וגם לפעוט גבינה לבנה 5% שומן. תנו ביצה מידי יום, יש לה ערכים תזונתיים מצוינים להתפתחות התינוק ולפעוטות ולילדים. מלבד מוצרים אלו אין מה לקנות מוצרי חלב אחרים כמו גבינות לבנות קשות העמוסות חומרים משמרים ותוספים אפילו ממיטב המחלבות בארץ ובעולם. גבינות עיזים וכבשים אינן טובות בהכרח יותר מאשר גבינה של חלב פרה, אולי קלות יותר לעיכול, אך תכולת הקזאין בהן היא דומה.
גבינה צהובה כמו מוצרלה 9% שומן תוצרת חוץ ללא חומר משמר יכולה להיות מגוררת מעל פני בצק לפיצה תוצרת ביתית במקום כל סוגי הגבינות הקשות.
גבינת טוב טעם 3% שומן מתאימה לבישול ואפייה גם במתכונים בהם נדרשים תוספות של שמנת וכו'. משקה סויה יכול להיות תחליף לחלב אם כי מי שאלרגי לחלב יכול להיות אלרגי גם לסויה ומוצריה, לכן איננו מפנים אתכם רק לעולם צריכת הסויה כתחליף לחלב.
ברזל, סידן ועוד ערכים תזונתיים מתקבלים גם דרך מזונות אחרים ולא רק מוצרי חלב. שימו לב לירקות המכילים ברזל בכמות גבוהה או סידן. שימו לב להנחיות שכתבנו בכתבות בנושא התאמת המזון לספיגה טובה כדי לא לאכול מזון עתיר ברזל ללא סביבה מתאימה לספיגה כמו ויטמין C.
ישנם מזונות שהם חשובים יותר להתפתחות תקינה של ילדים ותינוקות בשלבי הגדילה החשובים. מזונות הכוללים אומגה 3 כמו שמן זית, דגים, שמן קנולה המשפיעים על התפתחות המוח ותורמים לריכוז. מזונות עם סידן בערכים גבוהים לבניית של העצמות. בפטרוזיליה יש כ- 1000 מ"ג סידן למאה גרם מוצר לעומת כוס חלב שמכילה רק עשירית אחוז מפטרוזיליה ושאר עשבי תבלין כמו מיורן, או למשל שומשום וטחינה המכילים גם הם ערכים גבוהים של מינרלים.
העשירו את הידע שלכם והחליטו קודם כל החלטה משמעותית. קנו את סל הקניות שלכם באופן מושכל תוך שימוש בידע שלכם. הדריכו את ילדכם, שתפו אותם ב"הרפתקה" שלכם אם הם גדולים דיים ומביעים התנגדות. אל תיכפו עליהם, ספרו להם שאתם רוצים ללמוד יחד איתם להכין מאכלים חדשים מכל העולם ולאו דווקא שעברתם לאוכל בריא בלבד, שיכול להרתיע אותם. עשו הכול בהדרגה. תחילה מהלו את המשקה הממותק במים ובהדרגה העבירו את ילדכם לשתיית מי ברז.
גלו להם כי שתיית מים היא חיונית להיותם נמרצים ופעילים ושומרת על בריאותם ויטיבו גם לכושר שלהם כשהם מתאמנים, מאחר והם מעדיפים מים על פני כל משקה אחר. קחו דוגמאות של ספורטאים, אנשים חיוביים בתחום הבריאות שיכולים להוות דוגמא. אל תדברו על סיסמאות ואזהרות מאחר וילדכם יעדיפו את הממתק או החטיף כפיצוי על צורך מיידי שאינם יכולים להתאפק מלדרוש אותו. עשו איתם פעולות משותפות יחד, התקרבו אליהם ואל עולמם, בלו איתם יותר זמן איכות, והכינו איתם יחד אוכל, זה ייצור פחות אנטגוניזם לנושא.
אנו מקווים שאתם בחרתם לעלות על הגל הנכון ולהבריא את ילדכם מכל התוספים המלאכותיים והשומניים התעשייתיים שיצרניות המזון מבקשות להחדיר לביתכם. אם כולם ינהגו כמוכם, יצרניות המזון יעברו בעצמן להכנת מזון בריא יותר מאחר והביקוש ירד עם הזמן. מי שמחליט ויכול להשפיע זה אתם. היצרן מייצר מה שאתם מבקשים ורוצים ולא ההיפך. תנהיגו את השינוי הזה ותרגישו הרבה יותר טוב. צאו פעם פעמיים בשבוע בערב או בסופי שבוע לטיול רגלי של הליכה עם ילדכם. הקפידו על פעילות גופנית עבורם שהינה חיונית ביותר לשמירה על בריאותם, וגם הקפידו על כך עבורכם. הגבילו שעות צפייה במסך לזמנים היותר נצפים לתכניות אהובות, וקצרו זמנים של תכניות פחות חשובות, הגבילו זמני מחשב אפילו שדרך המחשב מתרחשת גם למידה משמעותית, אך ישיבה על כסא שעות ממושכות ביום לא תתרום לגופם. הסבירו להם את ההסבר הזה, שהם אינם מעוניינים לגדול להיות חסרי כושר, תשושים ועייפים וחסרי חיוניות כי ישבו כל היום מול המסך.
כל התפיסה הזו רק תקנה לכם שיפור ברמת החיים ותגבש את המשפחה לפעולה משותפת שמטרתה לאהוב את בני המשפחה ולתרום להרגשתם הטובה ולא ההיפך. בהצלחה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: